معبد آناهیتا کجاست؟

معبد آناهیتا، دومین بنای بزرگ سنگی پس از تخت جمشید در ایران

و یکی از زیباترین معابد ایرانی است که تاریخچه‌ی آن به دوره‌ی اشکانی و ساسانی باز می‌گردد.

معابد همواره از مقدس‌ترین و مورد توجه‌ترین بناهای ساخت بشر بوده‌اند. نکته‌ی قابل تامل در مورد معابد، نوع معماری به کار رفته در آن‌ها با توجه به فرهنگ و مذاهب موجود در همان ناحیه است.

ایران که یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های باستانی را دارد از این دست معابد کم ندارد. معبد آناهیتا دومین بنای بزرگ سنگی ایران یکی از این بناهای مذهبی به شمار می‌رود.

معبد آناهیتا

«آناهیتا» نام یکی از الهه‌های ایرانی در اوستا است که مظهر باروری، شفا و خرد به شمار می‌رود. این ایزدبانو یکی از محبوب‌ترین الهه‌های آریایی است که از دیرباز مورد احترام ایرانی‌ها محسوب می‌شده است.

معبد آناهیتا

معرفی

معبد مشهور آناهیتا با حدود ۶/۴ هکتار وسعت، بر روی صخره‌ای رو به دشت کنگاور ساخته شده است. در گذشته، صفه‌سازی (نوعی روش سکوسازی) در میان ایرانیان باب بود، بنابراین این معبد نوع معماری خود را از این شیوه دریافت کرده است.

ردیفی از ستون‌های سنگی با ارتفاع ۳۵۴ سانتی‌متر در این معبد برپا بوده‌اند که امروزه آثار آن‌ها به جا مانده است. سازندگان با استفاده از جوی‌هایی، آب رودخانه‌ی اطراف معبد را هدایت و به آبگیر وسط معبد می‌ریخته‌اند. از آنجایی که آناهیتا الهه‌ی آب است این کار به بهترین نحو صورت گرفته و به خوبی هنر مهندسی در ایران قدیم را نمایان می‌کند.

معبد آناهیتا

نکته‌ی خیره‌کننده در مورد معبد، دیوار‌های آن است که گاهی قطر آن‌ها به ۱۸ متر هم می‌رسد و ستون‌هایی روی آن‌ها بنا شده است. سادگی و عاری بودن از تزئینات این ستون‌ها باور این را که کاربرد آن‌ها تنها جنبه‌ی حفاظتی داشته‌، تقویت می‌کند. ارتفاع ستون‌های مورد اشاره به سه برابر قطر آن‌ها می‌رسد. مصالح به کار رفته در ساخت بنا عمدتا گچ و سنگ هستند.

معبد آناهیتا

بر اساس شواهدی ساخت معبد آناهیتا در اواخر دوره‌ی هخامنشی شروع شد و تکمیل آن تا دوره‌های بعدی ادامه یافت. البته‌ عده‌ای عقیده دارند که قدمت این مکان به زمان خسرو پرویز باز می‌گردد.

در گذشته (دوران پهلوی) روستایی با نام «گچ کن» روی خرابه‌های معبد بنا شده بود که به مرور تواستند مردم این روستا را در مکانی دیگر ساکن کرده و کاوش‌ در میان آثار به جا مانده از معبد را آغاز کنند.

معبد آناهیتا

با کمال تاسف در طول همه‌ی این سال‌ها بر اثر ناآگاهی و سهل انگاری و همچنین زلزله‌ای که در سال ۱۳۳۶ رخ داد، آسیب بسیاری به این معبد رسید که دیگر قابل جبران هم نیستند. با این وجود هنوز هم می‌توان شکوه خاک شده از گذشته‌ی پر فروغ را در آن مشاهده کرد. البته حتی امروزه هم توجه چندانی به این بنا نمی‌شود و خطر و آسیب زیادی آن را تهدید می‌کند. این بی توجهی از طرف مردم هم هست، به گونه‌ای که می‌توان نقاشی‌ها و نوشته‌های یادگاری را بر روی سنگ‌ها و ستون‌های آن مشاهده کرد.

معبد آناهیتا در فهرست پیشنهادی یونسکو قرار دارد. این بنا در سال ۱۳۱۰ با شماره‌ی ۳۱ به عنوان اثر ملی به ثبت رسید.

ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!